Steve Jobs Sözleri


Hayatınıza yön vermek, yeni iş fikirleri ile kendi yolunuzu bulmak istiyor olabilirsiniz. O halde doğru adrestesiniz. Sizi başarıya adım adım götürecek Steve Jobs sözleri, iş fikirleri, tavsiyeleri ve Steve Jobs motivasyon sözleri ayrıca İngilizce olarak sayfamızda derlendi.

En Güzel Steve Jobs Sözleri

Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.

Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.

Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.

Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demek demektir.

Odaklanma ve basitlik! Bu her zaman mantralarımdan biri olmuştur. Basit, karmaşıktan daha zor olabilir. Bir işi basitleştirmek için düşüncelerinizi sadeleştirmeniz gerekir. Bu da çok çaba gerektirir. Ancak sonunda buna değecektir, çünkü o noktaya vardığınızda, dağları yerinden oynatabilirsiniz.

Bir gün gerçekten öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yolu. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.

Odak gruplarıyla çalışarak ürün tasarlamak gerçekten zor bir iş. İnsanlar çoğu zaman istedikleri şeyin ne olduğunu, sen onlara bir şeyler gösterene kadar bilmezler.

Yaşamınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü yaşamınızın ekseni, sevdiğiniz kişiyle, sevdiğiniz iştir. İşiniz, her zaman yaşamınızın en büyük bölümü olacaktır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır.

Geleceğinize bakarak, hayatınızdaki noktaları birleştiremezsiniz. O noktaları ancak, geçmiştekilere bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden gelecekte bu noktaların, bir şekilde birleştiğine inanın. Çünkü bir şeylere inanmanız gerekiyor. Kadere, hayata, karma öğretime, neye olursa olsun, bir şeye kesinlikle inanmalısınız. Bu bakış açısı beni asla yarı yolda bırakmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.

17 yaşındayken şuna benzer bir şey okuduğumu hatırlıyorum: ”Her günü son gününüzmüş gibi yaşarsanız, birgün mutlaka haklı çıkarsınız”. Bu söz beni çok etkiledi ve geçen 33 yıl boyunca her sabah aynaya bakıp kendime şu soruyu sordum: ”Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyi yapmak ister miydim?

İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır. Eğer onu hala bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Onu bulana kadar asla bir işte sabitlenip kalmayın. Kalbiniz, onu bulduğunuzda size söyleyecek. Mükemmel bir ilişki gibi, işiniz de yıllar geçtikçe daha da iyi olacak.

Bir sorunun çözümünü bulmaya çalıştığınızda, muhtemelen ilk çözüm yolu çok uzun ve karmaşık olacaktır. Eğer siz yola devam eder ve çözümün üzerine yoğunlaşırsanız daha basit ve şık çözümlere ulaşabilirsiniz.

İş yapış modelim Beatles grubudur. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört adam vardı. Birbirlerini dengelediler ve toplamları, parçaların toplamından daha büyük oldu. Benim iş hayatına bakış açım şöyle: İş dünyasındaki büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz, bir grup insan tarafından yapılır.

Steve Jobs Başarı Sözleri

Steve Jobs’un Motivasyon Sözleri

Einstein ve Picasso Gibi Ünlülerle Apple Reklamını izleyin.

Odaklanma ve basitlik; bunlar benim temel felsefem.

Noktaların geleceğinizde bir şekilde birleşeceğine inanmalısınız.

Eğer sevmiyorsan, başarısız olacaksın.

Detaylar önemlidir; doğru olması için beklenmeye değer.

Hayat devam ediyor ve ondan öğreniyorsun.

Bırakmaya ve her şeyin yoluna gireceğine güvenmeye karar verdim.

Dün olanlardan endişe etmek yerine yarını icat edelim.

Noktaların yola bağlanacağına inanmak, kalbinizi takip etme güvenini verecektir.

Hepimizin bizimle birlikte geçirdiği en değerli şey zamandır.

Yapmadığımız birçok şeyle, yaptığımız şeyler kadar gurur duyuyorum.

Donanmaya katılmaktan çok, korsan olmak daha eğlenceli.

Kalbini takip etmemek için hiçbir sebep yok.  O halde durma, takip et kalbini!

Ne hakkında konuştuğunu bilen kişilerin PowerPoint’e ihtiyacı yok.

Başkalarına yumuşaklık kazandırmıyorum çünkü onları daha iyi hale getirmek istiyorum.

Bence hayatta en çok pişmanlık duyduğun şeyler yapmadığın şeylerdir.

Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın cevap verme, inancını kaybetme, yoluna devam et.

Bugün hayatınızın son günü olsaydı, şimdi yapacağınız şeyi yapar mıydınız?

Beni işime devam ettiren tek şeyin yaptığım şeyi sevdiğime ikna oldum. Önce ne sevdiğini bulmalısın.

Haklı olmayı umursamıyorum. Başarıya ve doğru olanı yapmaya değer veriyorum.

Hepsini ciddiye alma; hayatınızı yaratıcı bir şekilde, bir sanatçı olarak yaşamak istiyorsanız, geriye çok fazla şey bırakmamalısınız.

Kim olduğunu hatırlamanın bir yolu, kahramanlarının kim olduğunu hatırlamaktır.

İnsanlar sizi performansınıza göre yargılarlar, bu nedenle sonuçlara odaklanın. Kalitenin kıstasları olun. Bazı insanlar mükemmelliğin beklendiği bir çevreye alışkın değildirler.

Her zaman insanlara tavsiyelerde bulunuyorum; beklemeyin! Gençken, kaybedecek bir şeyiniz olmadığında bir şeyler yapın ve bunu aklınızda tutun.

Müşterilerinize her zamankinden daha çok yakınlaşın. O kadar yakınına yaklaşın ki, kendileri farkına varmadan önce onların neye ihtiyaçları olduğunu söyleyin.

Vaktiniz sınırlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak israf etmeyin. Diğer insanların düşüncelerinin sonuçları ile yaşayan dogma tarafından tuzağa düşürülmeyin.

Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezginizi takip etmeye cesaret edin. Kalbin ve sezgin gerçekten ne olmak istediğini zaten biliyor; geri kalan her şey ikinci derecededir.

İşiniz bir gün hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak ve gerçekten tatmin olmanın tek yolunun inandığınız şeyi yapmak olduğunu anlayacaksın. Ve harika işler yapmanın tek yolu, yaptığınız şeyi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin ve mevcuda razı olmayın.

Tüm beklentiler, gurur, utanç veya başarısızlık korkusu; bunlar ölümle karşı karşıya kalmış hissi veriyor; sonra eleniyorlar ve geriye sadece önemli olanı bırakıyorlar.

Öleceğini hatırlamak, kaybedecek şeylerin olduğunu düşünme tuzağından sakınmanın en iyi yoludur. Sen zaten çıplaksın.

İş dünyasında, şimdi bildiklerimi daha önce bilseydim, muhtemelen yaptığımdan çok daha iyi şeyler yapardım, ama muhtemelen daha da kötü şeyler de yapardım. Ama ne olmuş yani? Şimdiki zamanla meşgul olmak daha önemli.

Yakında ölmüş olacağımı hatırlamak, hayatımda büyük seçimler yapmama yardımcı olmak için şimdiye kadar karşılaştığım en önemli araçtır.

17 yaşımdayken şöyle bir cümle okudum: ‘Her gününü son gününmüş gibi yaşa! Bu benim için bir etki yarattı ve o zamandan beri son 33 yıl boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime şunu sordum: ‘Bugün hayatımın son günü olsaydı, yapmak istediğim şeyi hala yapmak ister miydim? Cevabım “evet” idi. O halde bugün yap!’

…Bu yüzden Apple’ı başlattık, biliyoruz ki, kaybedecek hiçbir şeyimiz yoktu. O zaman 20 yaşındaydım, Woz 24-25’di, bu yüzden kaybedecek bir şeyimiz yok. Ailemiz yok, çocuğumuz yok, evimiz yok. Woz’un eski bir arabası vardı. Bir Volkswagen minibüsüm vardı, yani kaybedeceğimiz tek şey arabalarımız ve sırtımızdaki gömleklerdi. Ama kazanacak her şeyimiz vardı. Kaza yapıp yaksak ve her şeyi kaybedersek bile, tecrübenin maliyetinin on katına değeceğini düşündük.

Steve Jobs Sözleri İngilizce

“The only way to do great work is to love what you do.”

“İyi bir iş yapmanın tek yolu yaptığınız işi sevmektir.”

 

“We hire people who want to make the best things in the world.”

“Dünyanın en iyi şeylerini yapmak isteyen insanları işe alıyoruz.”

 

“Your time is limited, so don’t waste it living someone else’s life.”

“Zamanınız kısıtlı bu yüzden başkasının hayatını yaşamakla onu boşa harcamayın.”

 

“My favorite things in life don’t cost any money. It’s really clear that the most precious resource we all have is time.”

“Hayatta en sevdiğim şeylerin hiç parasal bir değeri yok. Sahip olduğumuz en değerli kaynağın zaman olduğu açıktır.”

 

“Our goal is to make the best devices in the world, not to be the biggest.”

“Hedefimiz dünyanın en iyi cihazlarını üretmek, en büyük olmak değil.”

 

“Be a yardstick of quality. Some people aren’t used to an environment where excellence is expected.”

“Kaliteden ödün vermeyin. Bazı insanlar mükemmelliğin beklendiği bir ortama alışkın değillerdir.”

 

I’m as proud of many of the things we haven’t done as the things we have done. Innovation is saying no to a thousand things.

Ben yaptığımız şeyler kadar yapmadığımız şeylerden de gurur duyuyorum. İnovasyon, binlerce şeye ‘hayır’ demektir.”

 

“Great things in business are never done by one person. They’re done by a team of people.”

“İş dünyasında büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz. Bunlar bir ekip halinde çalışan insanlar tarafından yapılır.”

 

“For the past 33 years, I have looked in the mirror every morning and asked myself: ‘If today were the last day of my life, would I want to do what I am about to do today?’ And whenever the answer has been ‘No’ for too many days in a row, I know I need to change something.”

“Son 33 yıldır her sabah aynaya bakıp kendime sordum: “Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak istediğim şeyleri yapmak ister miydim? Ve cevabın üst üste birçok gün boyunca ‘Hayır’ olması durumunda, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.”

 

“Remembering that I’ll be dead soon is the most important tool I’ve ever encountered to help me make the big choices in life. Because almost everything – all external expectations, all pride, all fear of embarrassment or failure – these things just fall away in the face of death, leaving only what is truly important.”

“Yakında öleceğimi hatırlamak, hayatta büyük seçimler yapmamda bana yardımcı olan en önemli araçtır.Çünkü hemen hemen her şey – tüm dış beklentiler, tüm gurur, utanç veya başarısızlık korkusu – Bunlar yalnizca ölüm karşısında kayboluyorlar, gerçekten önemli olanı bırakarak.”

Steve Jobs’un İş Dünyası İçin Önemli Tavsiyeleri

Size yol gösterecek en anlamlı ve kaliteli Steve Jobs sözleri sayfamızda;

Sevdiğiniz İşi Yapın
Farklı Olun, Farklı Düşünün
En İyisini Yapın
SWOT Analizi Yapın
Girişimci Olun
Küçük Başlayın, Büyük Düşünün
Pazar Lideri Olmak İçin Çabalayın
Sonuca Odaklanın
Fikir Alın
Yenilikçi Olun
Hatalarınızdan Ders Alın
Sürekli Olarak Öğrenin

Yorum yapın