Nikola Tesla Sözleri


Nikola Tesla hakkında detaylı bilgileri ve günümüze ışık tutacak sözlerini tek başlık altında toplamaya çalıştık. Özellikle Nikola Tesla hakkında hazırladığımız kısa yazıyı okumanızı öneririz. Sağlıcakla esen kalın.

Nikola Tesla’nın Hayatımıza Işık Tutacak 10 Sözü

  1. Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.
  2. Yirmi birinci yüzyılda robotlar, antik medeniyetlerdeki kölelerin yerini alacaktır.
  3. Doğanın elinden, tüm zorluklara rağmen, hayatımı riske atma pahasına kopardığım o tek giz uğruna, doğanın kazara denk geldiğim binlerce sırrını feda ederdim.
  4. Her gün keşfetme umuduyla – kim olursa olsun birilerinin, süregelen asıl sorunlarımıza çözüm bulacağı umuduyla- işimize gidiyor ve ertesi gün yeniden şevkle işimizin başına dönüyoruz; başarısız olsak bile çabalarımıza boşa değildir, çünkü bu gayretlerden, bu uğraşlardan, saatlerce tarifsiz keyif almış ve enerjimizi insanlığın yararına kullanmışızdır.
  5. Barış ancak evrensel bir aydınlanma ve milletlerin bir araya gelmesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkabilir; biz hala bu huzurlu gerçeklikten çok uzağız.
  6. İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.
  7. Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.
  8. Hareket halindeki bir kütle, yönünün değiştirilmesine direnecektir. Aynı şekilde dünya da yeni fikirlere karşı çıkar. Fikrin öneminin ve değerinin kavranması zaman alır.
  9. Başladığım şeyi illa bitirmek gibi bir saplantım vardı. Bir keresinde Voltaire’nin eserlerini okumaya başlamış ve o canavarın gün boyu yetmiş iki fincan sade kahveyi devirerek yazdığı, küçük harflerle basılmış yaklaşık yüz kitaplık bir külliyatı olduğunu öğrenince gözüm korkmuştu. İlla ki okunacaklardı ama son kitabı bitirip masaya koyduğumda çok memnun olmuş ve bir daha asla! Demiştim.
  10. [wpdiscuz-feedback id=”70tg5zjemq” question=”Nikola Tesla’nın Bu Sözü Hakkında Düşünceleriniz Nedir?” opened=”1″]3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz.[/wpdiscuz-feedback]

Nikola Tesla Sözleri Kısa

Yalnız kalın, icadın sırrı buradadır. Yalnız kalın, fikirler buradan doğar.

Mucitlerin evlenmeye vakti yoktur.

Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.

Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir.

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.

Hepimiz tekiz. Egolar, inançlar ve korkular bizi ayırıyor.

İnsanlar birbirlerini öldürmek gibi vahşi eylemleri sürdürdükleri müddetçe gelişimin önü kapalıdır!

Hepimiz hata yaparız ama hatayı işe koyulmadan yapmak en iyisi.

Cehaletle savaşmak, savaş meydanında ölmekten daha görkemli olacaktır.

Pek çok kişi dış dünyanın seyrine o denli kapılmıştır ki, kendi içinde olup bitenlerden tamamen habersizdir.

O kadar cahilsiniz ki, dininiz var diye ahlaka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz.

Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan Ateist olur.

Elektriğin tam olarak ne olduğunu anladığımız gün çok büyük, insanlık tarihinde görülmüş en önemli olaya tanıklık edeceğiz.

Evrenin gizemini anlamak istiyorsanız, enerji, frekans ve titreşim cinsinden düşünün.

Yalnız olun, icadın sırrı budur. Yalnız olun, fikirlerin bulunduğu zaman budur. Yalnız olun, olgunlaşacağınız an budur.

Eksik gözlem cehaletin bir türüdür ve mevcut pek çok kavramla aptal düşünceden sorumludur.

Yıldırım başlı başına bir sonat olabilir. Binlerce yıldırım ise bir konserdir.

Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki; herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki.

Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.

Benim beynim sadece bir alıcıdır (reseptör). Evrende, bilgiyi, gücü ve ihamı ondan aldığımız bir öz var. Bu özün sırlarına nüfuz etmedim, ama var olduğunu biliyorum.

Nikola Tesla Sözleri Resimli

Nikola Tesla Sözleri Uzun

Tarihin başlangıcından bu yana gerçekleşen bu en büyük savaştan (II. Dünya Savaşı) yeni bir dünya doğmalıdır –insanlığın fedakarlıklarını haklı çıkaracak bir dünya. Bu yeni dünya da zayıf güçlünün, iyiyse kötünün suiistimaline uğramamalı; fakir zenginin şiddetiyle aşağılanmamalı. Zihnin yaratımları, bilim ve sanat, topluma insanlığın daha iyi ve barış içinde yaşaması için hizmet etmeli, bireylerin bencilce servet edinmeleri için değil. Bu yeni dünya mazlumun ve hor görülenlerin değil, onur ve saygınlıkta birbirine eşit özgür insanlarla ulusların dünyası olmalı.

Bilim insanı hemen sonuç elde etmeyi amaçlamaz. O bu ileri fikirlerin kolayca ele alınacak olmasını beklememelidir. Onun çalışması tohumu eken birisi gibi olmalıdır – gelecek için. Onun görevi sonraki gelenler için zemin hazırlamak ve yol göstermektir. O yaşıyor, uğraşıyor ve umut ediyor olmalı.

Dünyanın en büyük kötülüğü cehalettir. Cehaletten kaynaklanan bu direnç ancak bilginin aktarılması ve insanlığın heterojen unsurlarının birleşmesiyle mümkün olacaktır. Bu amaç uğruna hiçbir emek boşa harcanmış olmaz.

Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.

Sonsuza giderken bütün kuvvetler mükemmel bir uyum yakalar. Bu sebeple tek bir düşüncenin enerjisi, evrenin devinimini belirleyebilir.

Hayatımdaki olayları gözden geçirince kaderimize şekil veren etkenlerin nasıl da gizli yerlerde olduğunu fark ediyorum.

Hep yeni heyecanlara açızdır ama çok geçmeden onları kanıksar ve kayıtsız kalırız. Dünün mucizeleri bu günün sıradan olaylarıdır.

Şu kaçınılmaz bir sonuçtur ki kendi zamanının ötesinde olan yol gösterici, anlaşılamayacak ve hayal kırıklığına uğrayacak, acı çekecektir; gelecek nesillerin daha yüksek takdiri ile memnun olacaktır.

Cehalet, önyargı ve atalet fikrin erken gelişimine ket vurur. Samimiyetsiz bileşenler ve bencil sömürücüler itibarını zedeler. Düşmanları ona saldırır ve onu yargılar. Ama en nihayetinde bütün bariyerler yıkılır ve yeni fikir yangın gibi yayılır.

Nikola Tesla Sözleri İngilizce

Of all things, I liked books best.
Her şeyden en çok kitapları sevdim.

If your hate could be turned into electricity, it would light up the whole world.
Eğer nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.

If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration.
Eğer evrenin sırlarını bulmak istiyorsanız enerji, frekans ve titreşim açısından düşünün.

I don’t care that they stole my idea. I care that they don’t have any of their own.
Fikrimi çalmış olmaları umrumda değil. Umrumda olan, kendilerine ait hiçbir fikirlerinin olmaması.

My brain is only a receiver, in the Universe there is a core from which we obtain knowledge, strength and inspiration. I have not penetrated into the secrets of this core, but I know that it exists.
Beynim sadece bir alıcıdır. Evrende bilgi, güç ve ilham elde ettiğimiz bir öz vardır. Bu özün sırlarına girmedim; ama var olduğunu biliyorum.

Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs; the future, for which I have really worked, is mine.
Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.

Intelligent people tend to have fewer friends than the average person. The smarter you are, the more selective you become.
Zeki insanlar, ortalama bir insanın sahip olduğundan daha az arkadaşa sahip olma eğilimindedirler. Ne kadar zeki olursanız, o kadar seçici olursunuz.

Our virtues and our failings are inseparable, like force and matter. When they separate, man is no more.
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.

I do not think you can name many great inventions that have been made by married men.
Evli erkeklerin yapmış olduğu pek çok icadı adlandırabileceğinizi düşünmüyorum.

Nikola Tesla Motivasyon Sözleri

Düşünmek için aklı başında, derin düşünmek için oldukça deli olmalısın. – Nikola Tesla

Sınırsız bir gücü sınırlı zihinlere bırakmak zordur. – Nikola Tesla

İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir; çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir. – Nikola Tesla

Yaptığım her şeyde bana rehberlik eden arzu, doğanın güçlerini insanlığın hizmetine koşturma arzusudur. – Nikola Tesla

Benim fikrimi çalmış olmalarına üzülmüyorum. Üzüldüğüm şey, kendilerine ait bir fikirlerinin olmaması. – Nikola Tesla

Şimdiki zaman onlara ait olabilir; ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait. – Nikola Tesla

Yalnız olun, icadın sırrı budur. Yalnız olun, fikirlerin bulunduğu zaman budur. Yalnız olun, olgunlaşacağınız an budur. – Nikola Tesla

Nikola Tesla Hayatı

Dünyanın en ünlü ve en değerli mucitlerinden olan Nikola Tesla Sırbistan’ın bir kasabası olan Smiljan da dünyaya geldi. Geleneklerine ve inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan papaz bir babanın ve okuma yazma bilmeyen fakat küçük ev aletlerini tamir etmesi ile tanınan bir annenin çocuğuydu. Babasının ilerde papaz olmasına rağmen annesi buna karşı çıkarak Teslanın bir dahi olduğuna inanarak onun bilim insanı olmasını istiyordu.

Çünkü Nikola Tesla nın bu yeteneğini çok küçük yaşlardayken annesi fark etmişti. Çoktan kararını vermiş olan Tesla mühendislik okuyacaktı. Bu konuda babasını ikna edememiş olsa da babası ölümcül bir hastalığa yakalandığı sırada bu isteğini babasına bir kez daha söylemişti. Ve babası Teslanın isteğini bu kez kabul etti. Annesinden büyük bir destek alan genç mucit kısa zamanda matematik ve fizik alanında kendini geliştirdi.

Nikola Tesla Kimdir, Eğitim Hayatı Nedir?

İlk eğitimini Graz da ki Politeknik Okulu’nda tamamlayan Nikola Tesla oldukça genç ve bir o kadar da heyecanlı bir mucit olan Tesla nın yaşamı aslında eğitim hayatında gizli olan bir yaşamı vardı. Nikola Tesla kimdir sorusuna bir cevap aranacaksa öncelikle eğitim hayatına bakılmalıdır. Kendisinden hariç beş kardeşi daha olan Nikola Tesla Dane ismindeki ağabeyini henüz beş yaşındayken talihsiz bir kaza sonucu kaybetti.

Ata bindiği sırada düşerek ağır yaralanan Dane kısa bir süre içinde öldü. 12 yaşında abisini kaybeden Tesla ya şizofreni teşhisi konur. Psikolojik olarak ağır bir bunalıma giren Tesla bu süreci hızla atlatır. Graz da eğitim almaya devam eden Nikola Tesla elektrik üzerine bilgilerini artırmayı başarır. Kişilik olarak sorunları olan Tesla üçüncü sınıfta iken okulu bırakır ve ailesini de terk ederek oto mühendislik firmasında işe başlar. Bunalımlı dönemlerini aştıktan sonra babasının sağlığında istemesi üzerine Prag da ki Charles Ferdinand üniversitesinde eğitime başlar.

Nikola Tesla İcatları

İlk olarak Paris de çalışmaya başlayan Nikola Tesla Edison un Avrupa’daki fabrikası Continental Edison firmasında çalıştığı sırada regülatörü icat eder. Mucit olarak devam eden hayatında sırasıyla radyo, uzaktan kumanda florasan ampul otomobillerdeki ateşleme sistemi gibi daha bir çok şeyin mucidi Nikola Tesla dır.

Yorum yapın